PANDEMİ ANILARI 2020

Hakkında

2020’de hayatımıza giren tüm dünyayı etkisi altına alan sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getiren, Covid 19 salgını sonrası artık hepimiz biliyoruz ki bir çok şey eskisi gibi olmayacak.

Yaşam tarzlarımız, iş yapış şekillerimiz, eğitim faaliyetlerimiz gibi bir çok model değişti. Bu denli köklü değişimlerin arasında tüm dünyada değişmeyen tek gerçek: Sağlık çalışanlarının yadsınamaz emekleri oldu. Hepsi salgınla mücadelede toplum sağlığı için fedakarca çalıştılar.Yoğun nöbet görevleri, sevdiklerinden-yakınlarından, ailelerinden uzak geçirilen uykusuz günler, beraber kol kola çalıştıkları meslektaşlarının kayıpları ve benzeri bir sürü zorluklar altında toplum sağlığı için canla başla hizmet ettiler.

“Sağlık için her şeye değer” inancını taşıyan Nobel Ailesi olarak, dünyanın hemen her köşesini sarmış bu virüsün sağlık profesyonellerinin hayatında ne denli izler bıraktığına ışık tutmak için, onların bu süreçte yaşadıkları ve yaşamaya devam ettikleri duygularını, korkularını, umutlarını, kaygılarını duymak ve duyurmak amacıyla Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz Pandemi Anıları projesi hem bu zorlu süreçte yaşananlara birebir şahitlik etmemizi sağlayacak hem de geleceğe bırakılacak bir arşiv niteliği taşıyacak.

Pandemi Anıları; bugün hastanelerde ön cephede fedakârca savaşan emek veren tüm sağlık meslek mensuplarına bir teşekkür projesi olmakla birlikte gelecek kuşaklara neler yaşandığına yönelik tarihe iz bırakacak önemli bir kitap projesidir. Projeye, sadece sağlık meslek mensupları anılarını bırakmayacak, sağlık meslek mensubu olmayan ve bu süreçten çok etkilenen siz değerli halkımızın da bu projeye dahil olmasını yürekten arzu ediyor, bu kitabın yazarı olmaya davet ediyoruz. Sizlerin görsel, işitsel, metinsel anılarınızı paylaşacağınız bu platformda derlenen anıları pandeminin 1. yılında sizlere armağan edeceğiz. Şimdi anılarınızı paylaşma zamanı!